
Allt för den 10 december
Fira Nobeldagen med din klass
Material som du kan använda direkt i klassrummet i samband med Nobeldagen den 10 december. Kanske anordnar skolan en Nobellunch? Då kan ni även hitta förslag på en lyxig trerättersmeny för skolan här
Lektionsmaterial för F-3 och förskola
Ett material med frågor kopplat till uppfinningar och idéer. Du kan enkelt berätta historien om Alfred Nobel och Nobelpriset med hjälp av bildspelet och det tillhörande bildspelsmanuset.
Du kan skriva ut diplom till eleverna på vilka de kan måla egna konstverk. Som inspiration till konstverket kan man innan titta på några riktiga Nobelprisdiplom där olika konstnärer bidragit. Eleverna kan också få en egen Nobelprismedalj.
Ladda ner material

Allt för den 10 december
Skolans Nobellunch
Många skolor i Sverige firar Nobeldagen med att bjuda eleverna på en extra fin skollunch. På Akalla grundskola i norra Stockholm har kökschef Josephine Antwi skapat en trerätters meny dagen till ära.
Lektionsmaterial för mellanstadiet
Ett material med frågor kopplat till uppfinningar, idéer och hur de blir till nytta för oss människor. I materialet finns såväl diskussionsfrågor som skapande praktiska uppgifter med möjlighet till fördjupning, samt en läs- och skrivuppgift.